Trudnoća
Usluge
- Vođenje normalne i rizične trudnoće
- Ekspertni trodimenzionalni (3D) i četvorodimenzionalni (4D) ultrazvuk u Ι, ΙΙ i III trimestru
- CTG – Praćenje otkucaja bebinog srca
Trudnoća
Ulaskom u trudnoću, ženama se otvara novi svet – svet materinstva.
To je period u kojem se telo, kako fizički, tako i psihički priprema na novonastalo stanje i menja se hormonski status.
Trudnoća je jedno zaista “drugo stanje” koje uz sve moguće komplikacije ima i zaštitno delovanje na zdravlje žene, kako psihičko, tako i fizičko. Fiziološke promene tokom trudnoće prilagođavaju organizam trudnice na novonastalo stanje, omogućuju tolerisanje ploda genetski različitog od majke, obezbeđuju ishranu, rast i razvoj ploda, kao i pripremu majke na optimalno završavanje trudnoće porođajem i pripremaju dojke za dojenje.
Trudnice bi trebalo da se rednovno kontrolišu, i to u određenom vremenskom periodu, kako bi se obezbedila pravovremena kontrola i praćenje devetomesečnog razvoja .
Postoji niz važnih pregleda koje bi trebalo obaviti.
Ukoliko je menstrualni ciklus izostao više od nedelju dana i test na trudnoću je pozitivan, pravo je vreme za posetu ginekologu.
Tokom tog prvog pregleda lekar će ultrazvukom utvrditi vitalnost trudnoće, postojanje broja plodova kao i mesto trudnoće (da li je plod u materici ili van nje) kao i verovatni termin porođaja.
Period između 12. i 14. nedelje trudnoće je vreme za obavljanje detaljnog ultrazvučnog pregleda, kada se mere morfološke karakteristike ploda i svi neophodni ultrazvučni markeri koji mogu ukazati na postojanje urođenih anomalija ploda. Istog dana je potrebno u laboratoriji uraditi i dabl-test koji predstavlja biohemijski skrining na anomalije ploda.
Sigurnosti radi, potrebno je da trudnice urade i tripl-test u 16. nedelji trudnoće, nakon čega može uslediti ispitivanje genetike plodove vode, odnosno amniocenteza.
Ekspertski ultrazvuk, koji se radi između 22. i 24. nedelje trudnoće, je izuzetno važan. Beba je dovoljno velika, ima dovoljno plodove vode i tada mogu da se vide anatomski detalji i detalji u vezi sa funkcijom većine organa. Tokom ovog pregleda se rade i sva doplerska merenja, ultrazvučno merenje dužine grlića kao i kompletna laboratorija i pregled urina.
Između 26. i 28. nedelje se preporučuje i rađenje testa opterećenja glukozom tj. šećerom, a ultrazvučni pregled ponovo u 32. nedelji trudnoće.
Ulaskom u 9. mesec, od 36. nedelje trebalo bi početi sa CTG pregledima.
Izuzetno je važno da buduća majka osluškuje svoje potrebe kao i da se ponaša odgovorno i u skladu sa stanjem u kom se nalazi. Zdrava trudnica, koja srećno očekuje rođenje deteta, svoja osećanja sreće i zadovoljstva će sigurno preneti i na plod i time uticati na rani psihomotorni razvoj, stvaranjem neraskidive veze između majke i deteta.
Sve trudnoće nisu iste i iz tog razloga se preporučuje da slušate savete svog ginekologa!
Dojenje
Priprema za dojenje počinje još tokom trudnoće, a uspeh dobrim delom zavisi od motivacije majke i podrške okoline.
Među prvim promenama koje žena oseti u ranoj trudnoći je preosetljivost dojki. Cela površina kože je osetljivija, a na bradavici i areoli može se osetiti blago peckanje, čak i bol prilikom dodira sa grubljom tkaninom. Grudi menjaju oblik, postaju čvršće i veće. Bradavice i areole su tamnije. Sve je to priprema za nešto neprocenjivo – prirodan put za ishranu bebe. Veličina grudi nema nikakvog uticaja na uspešnost dojenja.
Znanje, kontinuirani trud i čvrsta odluka u nameri da se istraje kada se naiđe na neku od prepreka, omogućiće bebi da dobije ono što je najbolje, što zaslužuje i što joj pripada – mamino mleko!
U toku perioda laktacije ne preporučuje se korišćenje kupki i pena za telo intenzivnog mirisa, naročito u predelu grudi. Beba najviše voli mamin prirodni miris, koji joj pomaže da pronađe bradavicu, lakše uhvati i aktivnije sisa.
U predelu areole nalaze se sitne kvržice (Montgomerijeve žlezde) koje se u trudnoći uvećavaju, a aktivne postaju istovremeno sa početkom laktacije. Njihova uloga je jedinstvena, one luče tečnost sličnu kolostrumu koja služi kao „čistač“ bradavica (čija osobina je da sprečava rast i razmnožavanje bakterija) i štiti kožu bradavica od mehaničkog oštećenja tokom postavljanja bebe na dojku.
Zato dojka, a posebno bradavica, ne sme da se pere pre početka podoja. Higijena dojki se održava kao i higijena celog tela, tuširanjem jednom u toku dana uz korišćenje neutralnog sapuna.
Informacije na sajtu su isključivo informativnog karaktera i ne predstavljaju stručne medicinske preporuke ili savete. Ukoliko Vam je potreban lekarski savet ili lečenje obavezno se obratite Vašem lekaru!