Ginekologija

Usluge

ginekologija

Ginekološki pregled

Ovim pregledom se utvrđuje zdravlje genitalnog trakta kod žene, uz pomoć određenih dijagnostičkih procedura.

Prvi ginekološki pregled se preporučuje:

Preventivni ginekološki pregled se preporučuje najmanje jednom godišnje  

Ceo pregled se sastoji iz više koraka.

Prvi od njih je razgovor. U našoj ordinaciji lekar će kroz razgovor sa vama utvrditi razlog dolaska i tegobe koje imate, prethodne bolesti od kojih ste bolovali kao i bolesti koje su se javljale u vašoj porodici.

Manuelni deo pregleda:

Pregledom uz pomoć kolposkopa, posmatra se grlić materice i eventualne promene na njemu. Kolposkop je specijalno konstruisani pokretni mikroskop koji ima uvećanje od 6 – 40 (najčešće 12) puta. Tačnost ove metode leži između 60 – 85%, u kombinaciji s citologijom 98 – 99%. Kolposkopija je izvanredna dijagnostička dopuna citologiji. Omogućava pouzdanu procenu lokalizacije i proširenosti patološke epitelne lezije, i ciljanu biopsiju iz suspektnog područja.

Biće vam uzeti brisevi kako bi se uradio tzv. Papanikolau test i vaginalni sekret. PAP-a test ili Papanicolau test je bris sa grlića materice (lat. cervix uteri) koji pokazuje da li postoje neke promene na njegovim ćelijama. Uzorak se uzima sa površine grlića i iz početnog unutrašnjeg dela kanala grlića materice, razmazuje se na pločicu i boji. Citoskriner ili patolog pregleda ovaj bris i izdaje nalaz.

Što se tiče vaginalnog sekreta, postoji šest grupa, a određivanje grupe pomaže u dijagnostici oboljenja.
Uzimanje oba brisa je bezbolno!

Posle ovih pregleda, vaš doktor će dati završno mišljenje i propisati terapiju ili vas eventualno uputiti na dopunske dijagnostičke procedure.

Ginekološki pregled ultrazvukom

Ginekološki ultrazvuk se vrši da bi se ispitalo sledeće – bešika, jajnici, materica, cerviks i Falopijanova tuba. Ovaj pregled se može raditi transabdominalno ili transvaginalno.

Transabdominalni ultrazvuk – ležaćete na leđima ili na boku. Na vaš stomak biće stavljen gel koji će poboljšati kvalitet ultrazvučnih talasa, a mali instrument koji se naziva sonda, pomera se po vašem stomaku. Slika organa se vidi na monitoru.

Transvaginalni ultrazvuk – za ovu metodu bešika mora biti prazna. Pacijentkinja će biti zamoljena da legne na leđa i da noge blago raširi. Tanka sonda sa gelom se stavlja u vaginu. Transvaginalni ultrazvuk daje mnogo jasniju sliku, iz prostog razloga, jer je sonda mnogo bliža organima koji se pregledaju.

Pregled dojki

Uprkos uznapredovalim metodama dijagnostike i lečenja, karcinom odnosno rak dojke je i dalje jedan od najčešćih uzroka smrti žena starosti od 35. do 69 godine. Vodeći uzrok visoke smrtnosti usled raka dojke je nedovoljna informisanost i neredovni pregledi. Ukoliko se rak dojke otkrije u ranom stadijumu, šanse za izlečenje su velike (petogodišnje preživljavanje je oko 96%). Milioni žena u svetu su izlečeni od raka dojke.

Samopregled dojki je odličan prvi korak!

Naš savet za sve dame jeste da jednom mesečno urade samopregled. Kod žena koje imaju menstruaciju, pregled se vrši u drugoj nedelji (7-10 dana) od početka menstruacije.

Pregled bi trebalo da uradite na sledeći način:

Stanete ispred ogledala prvo sa spuštenim, a potom sa podignutim rukama, osmotriti da li postoji asimetrija u dojkama, da li je koža crvena, zadebljala ili na nekom mestu namreškana i da li postoji uvlačenje bradavica ili iscedak; palpacijom dojke se proverava da li postoje čvorići u tkivu dojke.
Palpacija se vrši dlanom i vrhovima prstiju suprotne ruke, u odnosu na dojku koja se pregleda, najbolje bi bilo horizontalnim i vertikalnim klizećim pokretima u stojećem, a potom i u ležećem položaju, pri čemu je ruka kod dojke koja se pregleda podbočena.

Drugi korak, i po nama mnogo sigurniji, je preventivni pregled dojki jednom godišnje.

Mogućnost da se prisustvo tumora u dojci otkrije pre nego što se može napipati za izlečenje je od neprocenjive vrednosti. U tu svrhu u našoj ordinaciji radimo klinički pregled dojki od strane lekara kao i pregled dojki ultrazvukom (UZ).

roze trakice

Ultrazvuk dojke

Ultrazvučni pregled je bezbolan, bezbedan i efikasan metod kojim se dobija uvid u stanje tkiva dojke. Pregled ultrazvukom je izuzetno koristan jer se njime sa visokim stepenom sigurnosti mogu razlikovati dobroćudne od zloćudnih promena u tkivu dojke.
Ukoliko se ultrazvučnim pregledom primete bilo kakve patološke promene tkiva dojke, dijagnostika se dopunjuje mamografskim pregledom.

Informacije na sajtu su isključivo informativnog karaktera i ne predstavljaju stručne medicinske preporuke ili savete. Ukoliko Vam je potreban lekarski savet ili lečenje obavezno se obratite Vašem lekaru!