Kontracepcija

Usluge

kontracepcija

Pojam kontracepcije obuhvata sve metode i sredstva koja za cilj imaju zaštitu od neželjene trudnoće.

Svi metodi kontracepcije su efikasni, ali nijedan nije stopostotan.

Ukoliko se ne koristi  nijedan metod kontracepcije više od 80% seksualno aktivnih žena ostaće u drugom stanju u roku od godinu dana.

Prirodni metod

Ovaj način je veoma nepouzdan i ukoliko se on koristi, izmedju 1 i 9% žena će ostati u drugom stanju.

Metoda plodnih i neplodnih dana  se zasniva na postojanju plodnih dana, od 10. do 17. dana ciklusa, na osnovu termina moguće ovulacije i neplodnih, što je ostatak ciklusa. Ciklusi često nisu redovni, a i kada jesu, ovulacija ne mora biti u isto vreme, i dužina života spermatozoida može biti različita što sve zajedno ovaj metod čini jako nepouzdanim.

Metoda “bazalne temperature” fokusira se na određivanju jutarnje temperature odmah po buđenju, a pre ustajanja, zato što u drugoj fazi menstrualnog ciklusa, nakon ovulacije, zbog skoka progesterona  temperatura žene poraste bar za 0,3 C stepeni. Da bi se povećala efikasnost ovog metoda temperatura se mora meriti najmanje 3 meseca, u cilju što tačnijeg određenja momenta ovulacije, a siguran period je, teorijski, nakon skoka temperature.

Metod odredjivanja kvaliteta cervikalne sluzi – oko ovulacije cervikalna sluz postaje providna i rastegljivija, što se najbolje vidi pri brisanju.

Prekinuti odnos – se često koristi, a predstavlja vađenje penisa iz vagine pre ejakulacije. Najnesigurnija je metoda, zbog toga što i pre ejakulacije može doći do izbacivanja manje količine  spermatozoida.

Ako se mora koristiti samo prirodni metod kontracepcije, najbolje je kombinovati merenje bazalne temperature i praćenje kvaliteta cervikalne sluzi.

Intrauterini uložak (spirala)

Spirala je mali plastični sistem koji se postavlja u unutrašnjost materične šupljine i sprečava nastanak trudnoće.

Može ostati u materici do pet godina, ukoliko žena želi da ostane trudna, dovoljno je samo  izvaditi i sposobnost začeća se vraća. Što se pouzdanosti tiče, spada među najsigurnije metode kontrole rađanja. 

Kod nas na tržištu postoje dve vrste spirala: hormonska i bakarna.

Kontraceptivne pilule

Kontraceptivne pilule sadrže hormone koji sprečavaju da dođe do ovulacije. Pouzdanost oralnih kontraceptivnih pilula je velika, oko 99%, ali se moraju uzimati redovno.

Urgentna kontracepcija ("pilula za jutro posle")

Urgentna kontracepcija se koristi u prva 72 sata nakon nezaštićenog seksualnog odnosa u cilju sprečavanja trudnoće. 

Predviđena je da se koristi retko, samo u urgentnim situacijama, ali ukoliko je došlo do situacije u  kojoj je neophodna terapija, bolje je uzeti, jer ima mnogo manje neželjenih dejstava i zdravstvenih rizika u poređenju sa prekidom trudnoće.

tableta za jutro posle

Kontraceptivni flaster

Kontraceptivni flaster je mali flaster koji se zalepi na kožu nakon čega počinje da oslobađa hormone progestagen i estrogen, koji sprečavaju da dođe do trudnoće

Prednost ove metode je visoka efikasnost i jednostavnost upotrebe, ciklusi postaju manje obilni, manje bolni i regularni. Mane su da ponekad može doći do iritacije kože.

Vaginalni prsten

Vaginalni prsten je mali, savitljivi, providni plastični prsten koji se postavlja u vaginu, promera od oko 5 cm. Sadrži hormone estrogen i progestagen koji sprečavaju da dođe do trudnoće. Predviđen je da stoji u vagini 21 dan, nakon čega se vadi da bi došlo do menstrualnog krvarenja i potom se stavlja novi.

Delotvornost vaginalnog prstena je oko 99%, a predviđen je da stoji u vagini za vreme odnosa. Prstenom se može regulisati menstruacija i obilnost krvarenja. Kod nekih žena javlja se iritacija vagine i pojačan sekret.

Prezervativ

Prezervativ je pouzdan samo kada se primenjuje prilikom svakog seksualnog odnosa, od početka do kraja odnosa. Ne treba ga kombinovati sa uljanim rastvorima, jer mu se povećava propustljivost, ali se  može kombinovati sa sredstvima za vlaženje vagine (na bazi vode).

Prezervativ je kontraceptivno sredstvo koje pruža zaštitu i od polno prenosivih bolesti, stoga je idealan za osobe koje nemaju stalnog partnera.

Ženski kondom

Upotreba ženskog kondoma daje potpunu zaštitu, kako od neželjene trudnoće, tako i od infekcije polno prenosivim bolestima, jer potpuno prekriva vaginalne zidove.

Kontraceptivni implant

Kontraceptivni implant je mala tuba dugačka nekoliko santimetara a široka oko 2 mm u kojoj se nalazi progestageni, a stavlja se ispod kože. Hormon se polako ispušta u krv, i deluje tako što sprečava  ovulaciju, zgušnjava sluz koja formira čep u grliću i ne dozvoljava rast endometrijuma.

Implant se menja svake tri godine.

Sterilizacija

Sterilizacija predstavlja operaciju koja onemogućava začeće. Kod muškaraca se radi vazektomija, a kod žena podvezivanje jajovoda. Prednost je vrlo visoka efikasnost, a mana da je gotovo uvek ireverzibilna.

Informacije na sajtu su isključivo informativnog karaktera i ne predstavljaju stručne medicinske preporuke ili savete. Ukoliko Vam je potreban lekarski savet ili lečenje obavezno se obratite Vašem lekaru!